
Німеччина планує суттєво збільшити оборонні витрати — до 3,5% валового внутрішнього продукту до 2029 року.
Про це повідомляє видання Politico.
Заява прозвучала за день до початку саміту НАТО в Гаазі, де очікується обговорення питання військових бюджетів.
Президент США Дональд Трамп наполягає на тому, щоб союзники різко збільшили фінансування оборони, домагаючись рівня у 5% ВВП: 3,5% — на військові потреби, ще 1,5% — на пов’язану інфраструктуру.
У 2025 році оборонний бюджет Німеччини становитиме 86 мільярдів євро, або 2,4% ВВП. До 2029 року ця сума зросте до 153 мільярдів — найбільший військовий бюджет країни з моменту об’єднання.
Щоб реалізувати ці плани, уряд канцлера Фрідріха Мерца тимчасово скасував дію конституційного «боргового гальма», що дозволяє профінансувати частину витрат шляхом запозичень, навіть якщо вони перевищують встановлений 1% від ВВП.
Окрім того, Берлін звернувся до Євросоюзу з проханням дозволити врахувати оборонні інвестиції як виняткові витрати в рамках Пакту зростання і стабільності.
Спеціальний оборонний фонд у 100 мільярдів євро, створений 2022 року після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, буде повністю вичерпано до 2027-го.
Тому структурне збільшення основного оборонного бюджету вважається критично необхідним для збереження темпів переозброєння.
Крім цього, канцлер Мерц заявив про готовність інвестувати до 1,5% ВВП у пов’язану з обороною інфраструктуру, зокрема транспортні коридори і проєкти стратегічної мобільності — у межах нового підходу НАТО до розширеного трактування обороноздатності.
Окрему частину нового пакету становлять зобов’язання перед країнами, які стали жертвами агресії з порушенням міжнародного права. Насамперед ідеться про Україну.
У 2025 році на допомогу Україні буде спрямовано 8,3 мільярда євро — вдвічі більше, ніж планувала попередня адміністрація Олафа Шольца. Із 2026 року передбачено щорічне збільшення цієї суми до 8,5 мільярда.
Очікується, що розширений оборонний бюджет буде ухвалено на засіданні уряду 24 червня, а вже наступного дня канцлер виступить із відповідним зверненням до Бундестагу — напередодні своєї участі в саміті НАТО.