Флот США може залишитися без винищувача 6-го покоління через перерозподіл бюджету

Флот США може залишитися без винищувача 6-го покоління через перерозподіл бюджету
Рендер літака в рамках програми F/A-XX для ВМФ США. Фото: Boeing

Військово-морський флот США досі не оголосив переможця у програмі створення палубного винищувача шостого покоління F/A-XX через проблеми з фінансуванням.

Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на джерела, обізнані з ситуацією.

Передбачалося, що результати конкурсу буде оголошено ще у березні — одразу після визначення переможця аналогічної програми Повітряних сил США.


Однак через фінансову невизначеність цього так і не сталося. Як наслідок, реалізація програми може зазнати значних затримок.

Рендер літака нового покоління (6-го покоління) Boeing F-47. Фото: USAF

Деякі представники Пентагону, як повідомляє Reuters, пропонують відтермінувати програму на три роки, посилаючись на побоювання щодо обмежених інженерних і виробничих можливостей.

За словами джерел, така затримка може призвести до анулювання чинних контрактів і змусити ВМС оголосити новий конкурс, що фактично означатиме початок програми з нуля.

Крім того, Офіс оцінки витрат міністра оборони Піта Хегсета планує скоротити фінансування розробки F/A-XX, перенаправивши 454 мільйони доларів, які Конгрес уже заклав у бюджет на 2025 фінансовий рік, на інші проєкти.

Хід програми F/A-XX

Програма F/A-XX — це ініціатива Військово-морського флоту США зі створення винищувача шостого покоління, який має замінити F/A-18E/F Super Hornet і доповнити F-35C у 2030-х роках.

Хоча програма носить ту ж назву, що й аналогічна ініціатива Повітряних сил США, її цілі, вимоги та технічні характеристики суттєво відрізняються. Вперше необхідність у створенні такого літака була визначена ще в червні 2008 року.

Новий винищувач має бути здатним ефективно діяти в умовах потужної протиповітряної оборони противника та виконувати широкий спектр завдань: від повітряної дозаправки й розвідки до спостереження, цілевказання та ведення радіоелектронної боротьби.

ВМС розглядають різні варіанти конфігурації платформи — як пілотовані, так і безпілотні або опціонально пілотовані моделі — для забезпечення максимальної адаптивності до майбутніх бойових умов.

У березні стало відомо, що Lockheed Martin вибула з конкурсу. Таким чином, у програмі залишилося лише два учасники — Northrop Grumman і Boeing.

Для Northrop Grumman це перший проєкт палубного винищувача з часів легендарного F-14 Tomcat. Натомість для Boeing перемога в конкурсі може стати кроком до монопольного становища у виробництві літаків шостого покоління для США.

Автор: Юлія Зінчук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *